سؤالات متداول

مفاهیم عمومی

در نور سنجی شارنوری , توان نوری یا میزان نور, معیاری است برای سنجش توان دریافت شده از نور که با lm نشان داده می شود.

نکته ای که در خصوص شار نوری باید به آن توجه داشت این است که عددی که به عنوان شار نوری در کنار مشخصات لامپ درج می شود در واقع شار نوری اولیه لامپ است .

اغلب لامپ ها پس از اینکه مدتی از عمرشان گذشت شار نوری آنها افت می کند . این افت شار نوری به دلیل فرسودگی و کاهش کارایی

اجزای مختلف تشکیل دهنده ساختمان لامپ نظیر ماده فلورسنت , گاز داخل محفظه , تبخیر فیلامان تنگستن و …. می باشد .بنابراین داشتن ثبات شار نوری درابتدا و انتهای طول عمر یک مزیت برای لامپ محسوب می شود که در هنگام تهیه لامپ باید به این نکته توجه کرد.

واحد اندازه گیری شار نوری لومن (lm) می باشد . کل نور خارج شده از یک منبع در هر ثانیه یک لومن نام دارد

دمای رنگ عددی است که بر حسب کلوین بیان می شود و به نوعی بیان کننده رنگ نور خروجی می باشد . هرچه این عدد بالاتر باشد  رنگ نور بیشتر به محدوده رنگ های سرد و سفید نزدیکتر است و هرچه این عدد کوچکتر باشد رنگ نور به محدوده رنگ های گرم نظیر رنگ نور ناشی از لامپ های التهابی نزدیکتر است .

شرکتهای سازنده لامپ نامی را که بیانگر دمای رنگ لامپ باشد به اختصار برگزیده اند . این نام ها به شرح زیر هستند .

روشنایی روز                                   ۶۰۰۰ کلوین

سفید سرد                                        ۴۰۰۰ کلوین

سفید                                                ۳۵۰۰ کلوین

آفتابی                                               ۳۰۰۰ کلوین

طبیعی                                              ۲۷۰۰ کلوین

این عدد که در واقع نسبت شار نوری خارج شده از لامپ به توان مصرفی آن است , نشان دهنده کارایی و بهره وری لامپ است .

هرچه این عدد بالاتر باشد به این معنی است که لامپ با مصرف انرژی کمتر , نور بیشتری تولید می کند و به عبارت دیگر هرچه بهره نوری یک لامپ بیشتر باشد , آن لامپ از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است.

واحد آن لومن بر وات می باشد .

بهره نوری برخی ازلامپ ها به طور تقریبی به شرح زیر است :

لامپهای التهابی : ۱۴ لومن بر وات

لامپ فلورسنت : ۸۰ لومن بر وات

لامپ متا هالاید : ۹۰ لومن بر وات

فرآیند آبکاری معمولا با فلزات گرانبها چون طلا و نقره و کروم جهت افزایش ارزش فلزات پایه مانند آهن و مس و غیره و همچنین ایجاد روکشی بسیار مناسب ( در حدود میکرومتر ) برای استفاده از خواص فلزات روکش کاربرد دارد .

این خواص می تواند رسانایی الکتریکی و جلوگیری از خوردگی باشد.فعل و انفعال بین فلزات با واسطه های محیطی موجب تجزیه و پوسیدگی آنها می شود چون فلزات میل بازگشت به ترکیبات ثابت را دارند .

پوسیدگی فلز ممکن است به صورت شیمیایی ( توسط گازهای خشک و محلول های روغنی گازوئیل و نفت و مانند اینها )و یا الکتروشیمیایی ( توسط اسیدها و بازها و نمک ها) انجام پذیرد.

طبیعت و میزان خوردگی به ویژگی های آن فلز , محیط و حرارت وابسته است .

روش های زیادی برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد که یکی از آنها ایجاد روکشی مناسب برای فلزها می باشد و معمول ترین

روش های روکش فلزات عبارتند از رنگین کردن فلزات , لعابکاری , آبکاری با روکش پلاستیک و آبکاری با فلزات دیگر

استفاده از سیستم های تنظیم نور خودکار  و یا هوشمند در محیط کار و منزل در بسیاری از موارد باعث کاهش مصرف انرژی می شوند زیرا در این نوع سیستم ها، به کمک سنسورهایی مخصوص، نور روز درهرلحظه اندازه گیری شده و سپس با توجه به مقدار لوکس استاندارد محیط مورد نظر، مابقی نور از طریق لامپها تامین می شود.

برای مثال در اواسط روز که نور طبیعی کاملا فضا را روشن می کند دیگر نیازی به روشن شدن لامپها نبوده و در نتیجه سیستم لامپها را خاموش می کند. اما رفته رفته با پایان روز از شدت نور طبیعی کاسته شده و لذا سیستم روشنایی کم کم چراغ ها را روشن می کند تا از کیفیت نور محیط کاسته نشود

مفاهیم تخصصی

اس ام دی به تکنولوژی در ساخت محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر خلاف ال ای دی های Dip بر پایه لحیم کاری ( بدون استفاده از سوراخ) بر روی برد بنا شده است .

( دیپ ; در کشور ما به ۵ میلیمتری , کلاهی , اووال و … شناخته می شود.

تکنولوژی اس ام دی در ال ای دی ها کاربرد فراوانی دارد , به طوری که اکثر قطعات ال ای دی مورد استفاده در موارد روشنایی و نورپردازی بر پایه این تکنولوژی ساخته شده اند .

مزایای تکنولوژی اس ام دی برای محصولات ال ای دی مورد استفاده در روشنایی و نورپردازی :

همان طور که می دانید , مشکل اصلی ال ای دی های Dip عدم امکان استفاده از هیت سینک های خارجی است . برای رفع این مشکل و در نتیجه امکان بالا بردن توان و طول عمر ال ای دی ها و همچنین بهبود کیفیت لحیم کاری ال ای دی ها , تولید کنندگان به تولید ال ای دی های اس ام دی روی آوردند .

این ال ای دی ها دارای دو یا چند پایه برای لحیم کاری به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت هستند .معمولا جنس این پد از جنس مس باکیفیت است و ال ای دی هایی که فاقد مس مرغوب یا فلزات مناسب تر هستند در انتقال حرارت به مشکل برخواهند خورد و دارای طول عمر مناسب نخواهند بود.

در ظاهر بسیاری از مردم و متخصصین این تفاوت را از روی شکل ظاهری لامپ های cob که عموما شکل خاصی دارند ( گرد , طولی و …) به دست می آورند . لیکن یک لامپ cob مربع با یک لامپ smd با همان سایز مشابهت دارد و این تشخیص سخت تر می شود .

جواب این سوال در این جاست :

بر اساس ساختار فیزیکی , لامپ cob دارای یک سری چیپ بر روی بورد است که بر روی آنها ماده فسفرسان ریخته شده است . لیکن باید بدانیم لامپ های smd ساختاری متفاوت دارند , این لامپ ها

دارای یک یا چند چیپ ال ای دی هستند که مستقیما توسط سیم نازک طلایی به یکدیگر متصل شده اند و بورد واحدی در کار نیست .

لذا می بینیم که اکثرا جهت راحتی کار از اشکال مستطیل شکل جهت لامپ های smd بهره می برند .

لذا جهت تشخیص لامپ های smd از cob می توان با بهره بردن از یک ذره بین وجود یا عدم وجود سیم های نازک طلایی را چک کرد.

ریخته گری تحت فشار یا دایکاست ?

نوعی ریخته گری می باشد که مواد مذاب تحت فشار به داخل قالب تزریق می شود ,این سیستم بر خلاف روش های دیگرریخته گری , موادمذاب تحت نیروی وزن خود به داخل قالب می رود و امکان تولید قطعات با استحکام بالا را می دهد .

یکی از مزایای استفاده از این روش , تولید قطعات بسیار نازک و همچنین با استحکام بسیار زیاد می باشد که ساخت آن توسط روش های دیگر تقریبا غیر ممکن است.

همچنین در روش ریخته گری تحت فشار(دایکاست) امکان تولید قطعات پیچیده تر وجود  داشته که از پرداخت خوبی هم برخوردار هستندو از لحاظ مک و حفره های گازی و نیز خواص مکانیکی شرایط بهتری نسبت به ریخته گری های دیگر دارد.

امروزه از این روش برای تولید انواع صنایع روشنایی استفاده می شود.

کلمه سی او بی مخفف “Chips on Board” به معنی چیپ های الکترونیکی چسبیده شده بر روی برد های الکترونیکی می باشد که بصورت واحد در کنار هم قرار گرفته شده. در این تکنولوژی جدید،تعدادی  LED بر روی یک ماجول در کنار هم به صورت فشرده سوارمی شوند و هنگامی که روشن میشوند به صورت یک هسته ی فوق العاده نورانی و روشن دیده می شوند .

همانطور که اطلاع دارید ال ای دی (LED) ها به عنوان یک فناوری جدید دارای راندمان نوری بسیار بالا و طول عمر فوق العاده ای طولانی می باشند که اگر شرایط محیط بهره برداری طبق طراحی های مهدسی باشد، عمر هر لامپ ال ای دی حداقل حدود ۵۰۰۰۰ ساعت تخمین زده می شود.اگر ضریب استفاده (ضریب سرویس) یک لامپ روزانه ۸ ساعت باشد، لامپ فوق حداقل ۱۷ سال عمر می کند. البته  تعداد دفعات خاموش و روشن شدن و نوسانات ولتاژ تاثیر مستقیم بر روی عمر لامپ مورد نظر را  داراست. مشکل اصلی لامپ های ال ای دی این است که علاوه بر سایز کوچکی که دارند نور فوق العاده زیادی از خود منتشر می کنند. البته این دلیل باعث برتری ال ای دی  و پیشرفت آن گردیده است ، چرا که هدف ما دریافت و تولید شار نوری بیشتری به ازای وات مصرفی ثابت می باشد. تولید نور زیاد در حجم فضایی کم باعث می شود که نور این منابع نوری به نسبت منابع نوری گذشته همچون لامپ های فلورسنت دارای درخشندگی بیشتری باشند که این خود باعث آزار بصری مخاطب می گردد و باعث چشم زدگی می شود ..یک راه حل پیشنهادی برای برطرف کردن این مورد قرار دادن یک پوشش پخش کننده نور است ، ولی این پوشش باعث هدردهی نور، کاهش انتقال درجه حرارت از سطح لامپ میگردد.

در عین حال باید گفت که تولید کنندگان ال ای دی می توانند در سایز های کوچک نوری با بازده بیشتر شروع به تولید لامپ COB کنند. لامپ های COB نسبت به LED های معمولی دارای پخش نور ۱۰  یا ۱۲برابر می باشد. شرکت های بزرگ سازنده ی LED  میزان بازدهی درCOB های با سایز کوچک را که مصرف آنها در خدود ۲۰ میلی آمپر می باشند را  را بیش از ۲۵۰ لومن بر وات تخمین زده اند. البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که استفاده از مواد مصرفی مرغوب اثر کاملا مستقیم بر محصول تولیدی و کیفیت آن دارد. در بسیاری از شرکت ها تولید لامپ ال ای دی با لومن خروجی بالا امکان پذیر نبوده در صورتی که شرکت آمریکایی کری  در ماه مارس ۲۰۱۴ میلادی توانست لامپی تولید کند که ۳۰۳ لومن بر وات را تولید  نماید.

طول عمر لامپ های ال ای دی استاندارد به بیش از ۵۰ هزار ساعت می رسد .

راندمان لامپ های ال ای دی بین ۹۰ تا ۱۲۰ لومن بر وات است .

مصرف برق بسیار کم لامپ های ال ای دی

ضرب وضوح رنگ لامپ های  ال ای دی در حدود ۹۵ می باشد

قابلیت استفاده از کنترلرهای تنظیم شدت  نور و دیم نمودن لامپ های ال ای دی

تعداد کلید زنی بالای این لامپ ها در مقایسه با لامپ های فلورسنت

عدم نیاز به بالاست و مقاوم نمودن در برابر ولتاژو شوک های  خارجی

عدم استفاده از جیوه در ساخت لامپ های ال ای دی بر خلاف لامپ های فلورسنت

دوستدار محیط زیست

تمرکز شعاع نوری و کاهش آلودگی نوری